Metody terapeutyczne

 Prorioceptive Neuromuscular FacilitationPNF- Prorioceptive Neuromuscular Facilitation (Proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie)

Koncepcja ta powstała w 1946 r. w Kalifornii dzięki współpracy neurofizjologa – dr Hermana Kabata i fizjoterapeutki – Maggie Knott. Posiada własną filozofię i zasady pracy z pacjentem. Głównym celem terapii jest praca nad funkcją. Pacjent postrzegany jest całościowo. Do terapii chorych części ciała wykorzystuje te silne i zdrowe, dzięki czemu możliwe jest dostrzeżenie i uruchomienie rezerw tkwiących w organizmie.

Rehabilitacja metodą PNF nadaje się zarówno dla pacjentów neurologicznych (porażenia, niedowłady, udar mózgu, uraza rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, mózgowe porażenie dziecięce itd.) jak i dla pacjentów ortopedycznych (urazy sportowe, wady postawy, skoliozy, przeciążenia układu ruchu, bóle pleców itd.)

 

KinesiotapingKinesiotaping

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) jest metodą terapeutyczną polegającą na oklejeniu wybranych fragmentów ciała specjalnym, rozciągliwym plastrem o właściwościach podobnych do ludzkiej skóry. W zależności od celu terapii wyróżniamy między innymi takie aplikacje jak: przeciwbólowe, wspomagające bądź odciążające mięśnie, stabilizujące stawy, przeciwobrzękowe, korekcyjne i inne. Plastrowanie wykorzystywane jest bardzo często w sporcie. Między innymi po to, aby pomóc niedoleczonemu zawodnikowi w wystąpieniu w rozgrywkach lub wspomóc regenerację po kontuzjach.

 

Chiropraktyka wg. AckermanaOsteopatia strukturalna i łagodna chiropraktyka wg Ackermanna

Powstała w latach 70-tych metoda leczenia manualnego została zapoczątkowana przez Wilh. P. Ackermanna. 50 letnie doświadczenie szwedzkiego chiropraktyka zaowocowało powstaniem nowej koncepcji leczenia schorzeń kręgosłupa, której główny cel polegał na wyeliminowaniu przyczyny dolegliwości. Wg Ackermanna dolegliwości bólowe kręgosłupa najczęściej spowodowane są wadliwym ustawieniem miednicy. Prowadzi to do wtórnych przemieszczeń w obrębie całego szkieletu. Wskutek wadliwego ustawienia miednicy dochodzi do kompensacyjnych przemieszczeń, które powodują dolegliwości bólowe. Przemieszczenia mają charakter odwracalny, dlatego wszelkie zmiany można skorygować podczas zabiegu.

Metoda Ackermanna jest systemem terapii zawierającym dokładną diagnostykę polegającą na szczegółowym badaniu palpacyjno-porównawczym oraz zbiór manualnych technik terapeutycznych ukierunkowanym na konkretną dysfunkcję funkcjonalną.  Stosowana jest często w dolegliwościach, wobec których leczenie farmakologiczne nie przynosi skutku.

Główny wpływ na funkcję kręgosłupa ma jego podstawa, czyli miednica. Ukośnie ustawiona (skręcona) miednica, powoduje wadliwe ułożenie całego kręgosłupa, począwszy od odcinka lędźwiowego przez piersiowy, aż po szyjny. Nieprawidłowe ułożenie kości miednicy w połączeniu z obciążeniami wynikającymi z codziennej aktywności ruchowej, może wywołać silne niekiedy dolegliwości bólowe lub zmiany patologiczne, jak chociażby uszkodzenia krążka międzykręgowego. Objawy spowodowane przemieszczeniem w obrębie kręgosłupa mogą w konsekwencji prowadzić do:

  1. - rwy kulszowej
  2. - bóli migrenowych
  3. - szumów w uszach
  4. - dolegliwości ze strony układu pokarmowego
  5. - kołatania serca
  6. - bólów pseudo-wieńcowych
  7. - zatwardzeń
  8. - zgagi
  9. - trudności z przełykaniem
  10. - stanów lękowych
  11. - dyskopatii
  12. - zawroty głowy
  13. - impotencji

Aby uzyskać długotrwały efekt terapeutyczny, terapeuta musi kontrolować cały kręgosłup od dołu do góry i prowadzić usprawnianie według holistycznych zasad terapii. Manipulacja kręgosłupa odnosi najczęściej dobre rezultaty, które mogą oscylować między pełną rehabilitacją, a znaczącym zmniejszeniem obrazu dolegliwości oraz czasu trwania problemu.

Metoda Ackermanna jak każda ma również przeciwwskazania. Są to między innymi:

  1. - osteoporoza
  2. - świeże złamania
  3. - gorączka
  4. - choroby nowotworowe
  5. - gruźlica kości
  6. - obustronny objaw Lasequa
  7. - znaczne osłabienie odruchów ścięgnistych
  8. - zaawansowane stadium choroby Bechterewa

 

Terapia saeboTerapia Saebo

Terapia Saebo jest opcją rehabilitacyjną ukierunkowaną przede wszystkim na terapię kończyny górnej, w szczególności na przywróceni funkcji chwytnej ręki. Skierowana jest do pacjentów neurologicznych z podwyższonym napięciem mięśniowym w kończynie górnej np. udary mózgu, uszkodzenia czaszkowo-mózgowych, stwardnienie rozsiane, mózgowe porażenie dziecięce i inne.

Orteza Saeboflex jest jedyną na świecie ortezą pozwalającą aktywnie otwierać i zaciskać rękę ze wzmożonym napięciem mięśniowym. Nie posiada żadnych elementów elektrycznych i dopasowana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Jej działanie polega na odtworzeniu naturalnego ustawienia dłoni i wspomaganiu ruchu wyprostu palców.  Dzięki niej funkcjonalne wykorzystanie ręki przez pacjenta staje się znowu możliwe!

 

Refleksoterapia

Metoda terapii holistycznej polegająca na masażu i akupresurze odpowiednich obszarów znajdujących się na stopie zwanych refleksami. Każdy z nich odpowiada za poszczególny narząd w ludzkim ciele. Poprzez odpowiednie stymulowanie refleksów możemy poprawić funkcjonowanie narządom im odpowiadającym.

Zabieg refleksologii ma na celu doprowadzenie naszego zdrowia do stanu równowagi biologicznej tj. usprawnienie cyrkulacji krwi, wyciszenie układu nerwowego, likwidowanie bólów ,odblokowanie zatorów w organizmie poprzez wykorzystanie osobistego systemu obronnego każdego z nas.

Refleksoterapia jest metodą bezinwazyjną i w żadnym wypadku nie może zaszkodzić a ze względu na swoją uniwersalność mogą być stosowane w każdych warunkach wymagających naszej interwencji.

Poprzez refleksoterapię Twój organizm oczyszczany jest z toksyn. Pobudzenie tysiąca zakończeń nerwowych na stopach usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego, pracę serca i układu krwionośnego, pracę wątroby, nerek i wszystkich narządów wewnętrznych. Refleksoterapia nie leczy lecz wpomaga naturalny proces samoleczenia się organizmu. Jest skutecznym antidotum na stres, zwalcza ból głowy, kręgosłupa i innych części ciała. Pomaga również poprawić jakość życia ludziom ciężko chorym.

Refleksoterapia - stopy

Refleksoterapia - stopy

Refleksoterapia - dłonieRefleksoterapia - dłonie 1